Samuel Shellabarger

Quill platform ID: p8241.

"(December 10, 1817 -- August 7, 1896) Samuel Shellabarger was a lawyer, minister, public servant, and American politician. Shellabarger was born close to Enon, Clark County, Ohio. He studied law and was admitted to the bar in 1846. He was a member of the State house of representatives (1852 and 1853), Minister to Portugal (April 21, 1869 - December 31, 1869), and was a member of the United States Civil Service Commission (1874 and 1875). He was elected as a Republican to the 37th, 39th, 40th, 42nd Congresses (March 4, 1861 - March 3, 1863 & March 4, 1865 - March 3, 1869 & March 4, 1871 - March 3, 1873), was not elected in the 1862 and 1872, and declined to be elected in 1868. During his time on Congress, he served as chairman on the Committee on Commerce (42nd Congress). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=S000325]"

Member of Ohio Delegation—The Road to Civil War, Ohio Delegation—United States Fifteenth Amendment, Ohio Delegation—United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866, Ohio Delegation—The Civil Rights Act of 1875.

Resources (0):

Resource Collections (0):

None

Resource Items (0):

None