United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866

An amendment to the Constitution of the United States that granted citizenship and equal rights, both civil and legal, to African Americans and slaves who had been emancipated by the thirteenth amendment.

Ohio Delegation

This is one of the 41 delegations in the convention, accounting for 21 of 275 people who took part.

Members (21):

Name Visualize Details Delegations
James M. Ashley Visualize (14 November, 1824 -- 16 September, 1896) Ashley was an American businessman and politician. Born in Pittsburgh, Pa., Ashley moved to Ohio in 1849. Ashley was elected as a Republican to the Thirty-sixth and to the four succeeding Congresses. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Ohio Delegation (The Road to Civil War) , Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Fifteenth Amendment) , Ohio Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65)
John A. Bingham Visualize "(Janurary 21, 1815 -- March 19, 1900) John Armor Bingham was a printer, lawyer, judge, special counsel, minister, and American politician. Bingham was born in Mercer, Mercer County, Pennsylvania and moved to Ohio. Bingham studied law and was admitted to the bar in 1840. He was district attorney for Tuscarawas County, Ohio (1864-1849), appointed by President Lincoln as judge advocate of the Union Army with the rank of major (1864), appointed solicitor of the court of claims, United States Judge for several districts of Tennessee, and was a Minister to Japan (May 31, 1873 - July 2, 1885). Bingham was a special judge advocate in the trial of the conspirators against the life of President Lincoln, manager appointed by House in 1862 to conduct impeachment proceedings against West H. Humphreys, and in the proceedings against Andrew Johnson (1868). John was elected as an Opposition Party candidate to the 34th Congress and as a republican to the 36th, 37th, 39th, 40th, 41st, and 42nd Congresses (March 4, 1855 - March 3, 1863 & March 4, 1865 - March 3, 1873), was not successful in renomination in 1872 and 1862. During his time in Congress, he served on the Committee on the Judiciary (41st and 42nd Congresses) [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=B000471]" Ohio Delegation (The Road to Civil War) , Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Fifteenth Amendment)
Ralph P. Buckland Visualize "(January 20, 1812 -- May 27, 1892) Ralph Pomeroy Buckland was a lawyer, mayor, public servant, soldier, general, governor of a railroad, and American politician. Buckland was born in Leyden, Massachusetts and moved to Ravenna, Ohio in 1812. He studied law and was admitted to the bar in 1837. He was mayor of Fremont (1843-1845), delegate to the Whig National Convention (1848), Philadelphia Loyalists' Convention (1866), Pittsburg Soldiers' Convention, and Republican National Convention (1876). He served as a member of the State senate from 1855 to 1859. He entered the Union Army as colonel of the 72nd Regiment, Ohio Volunteer Infantry (January 10, 1862), brigadier general of Volunteers (November 29, 1862), brevetted major general (March 13, 1865), and resigned from the army January 6, 1865. He was also a Governor director of the Union Pacific Railroad (1877-1880). Buckland was elected as a Republican to the 39th and 40th Congresses (March 4, 1865 - March 3, 1869), was not re-elected. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=B001022]" Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Fifteenth Amendment)
Hezekiah S. Bundy Visualize "(August 15, 1817 -- December 12, 1895) Hezekiah Sanford Bundy was a farmer, lawyer, businessman, public servant and American politician. Bundy was born in Marietta, Ohio. Bundy studied law and was admitted to the bar in 1850. He was a member of the State house of representatives in 1848 and 1850 and member of State senate in 1855. Bundy was elected as a Republican to the 39th and 43rd Congresses (March 4, 1865 - March 3, 1867 and March 4, 1873 - March 3, 1875). He declined to be a candidate for renomination in 1866 and was an unsuccessful candidate in 1862 and 1874. He was elected to the 53rd Congress to fill a vacancy caused by the death of William H. Enochs (December 4, 1893 - March 3, 1895). During his time in congress, he served as a chairman on the Committee on Mileage (43rd Congress). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=B001059]" Ohio Delegation (This negotiation)
Reader W. Clarke Visualize "(May 18, 1812 -- May 23, 1872) Reader Wright Clarke was a printer, lawyer, publisher, clerk, auditor, collector of internal revenue, and an American politician. Clark was born in Bethel, Ohio. He studied law and was admitted to the bar in 1836. He published a Whig paper in Shawneetown, Illinois, presidential elector on the Whig ticker in 1844, clerk of the court of Clermont County (1846-1852), third auditor of the Treasury (March 26, 1869 - March 26, 1870), and was appointed as collector of internal revenue. He served as a member of the State house of representatives (1840 - 1842). Clarke was elected as a Republican to the 39th and 40th Congresses (March 4, 1865 - March 3, 1869). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=C000468]" Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Fifteenth Amendment)
Columbus Delano Visualize "(June 4, 1809 -- October 23, 1896) Columbus Delano was a lawyer, state commissary general, commissioner of internal revenue, public servant, president of a bank, and American politician. Delano was born in Shoreham, Vermont and moved to Mount Vernon, Knox County, Ohio in 1817. Delano studied law and was admitted to the bar in 1831. He was an unsuccessful candidate for the nomination of Governor at the Whig State convention (1847), delegate to the Republican National Convention (1860 and 1864), State commissary general of Ohio (1861), commissioner of internal revenue (March 11, 1869 to October 31, 1870), and was appointed Secretary of the Interior by President Grant (November 1, 1870). He was a member of the State house of representatives in 1863 and president of the First National Bank of Mount Vernon. Columbus was elected as a Whig to the 29th congress (March 4, 1845 - March 3, 1847) and a Republican to the 39th Congress (March 4, 1865 - March 3, 1867). He also contested the election of George W. Morgan to the 40th Congress and served from June 3, 1868 to March 3, 1869. He was not a successful candidate for election in 1862 for the United States Senate and was not renominated in 1868 to the house. During his time in Congress, he served as chairmen for the Committee on Claims (39th Congress). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=D000214]" Ohio Delegation (This negotiation)
Ephraim R. Eckley Visualize (9 December, 1811 -- 27 March, 1808) Eckley was an American lawyer and politician. Born in Jefferson County, Ohio, Eckley studied law and was admitted to the bar in 1836. Eckley served as a member of the State senate 1843 to 1846, 1849, and 1850, and the State house of representatives from 1853 to 1857. During the Civil War, Eckley served as a Colonel for the Twenty-sixth Regiment. Eckley was elected as a Republican to the Thirty-eighth, Thirty-ninth, and Fortieth Congresses. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Fifteenth Amendment) , Ohio Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65)
Benjamin Eggleston Visualize "(January 3, 1819 -- February 9, 1888) Benjamin Eggleston was a owner of boats, businessman, public servant, and American politician. Benjamin was born in Corinth, Saratoga County, New York and moved to Hocking County, Ohio in 1831. Eggleston was a presiding officer of the City Council of Cincinnati and a delegate to the Republican National Convention in 1860. He was a member of the State senate (1862-1865, 1880 and 1881). He was elected as a Republican to the 39th and 40th Congresses (March 4, 1865 - March 3, 1869) and was not reelected in 1868. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=E000090]" Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Fifteenth Amendment)
William E. Finck Visualize (1 September, 1822 -- 25 January, 1901) Finck was an American lawyer and politician. Born in Perry County, Ohio, Finck studied law and was admitted to the bar in 1843. Finck was elected as a Democrat to the Thirty-eighth and Thirty-ninth Congresses and later to the Forty-third Congress to fill the vacancy created by the resignation of Hugh J. Jewett. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65)
James A. Garfield Visualize (19 November, 1831 -- 19 September, 1881) Garfield was an American politician who was the President of the United States from March 4th, 1881 to September 19th, 1881. Born in Cuyahoga County, Ohio, Garfield was a professor of ancient languages and literature at the Western Reserve Eclectic Institute and later its president. Garfield was elected as a Republican to the Thirty-eighth and to the eight succeeding Congresses and served until his resignation on November 8, 1880. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Ohio Delegation (United States Nineteenth Amendment and Edmunds Tucker Act) , Ohio Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65) , Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Fifteenth Amendment)
Rutherford B. Hayes Visualize "(October 4, 1822 -- January 17, 1893) Rutherford Birchard Hayes was the 19th president of the United States, lawyer, city solicitor, soldier, governor, and American politician. Hayes was born in Delaware, Delaware County, Ohio. He studied law and was admitted to the bar May 10, 1845. He was a city solicitor (1857-1859) and Governor of Ohio (1868 - 1872 & January 1876 - March 2, 1877) until he resigned to become president. He was commissioned major of the 23rd Regiment, Ohio Volunteer Infantry (July 27, 1861), lieutenant colonel (October 24, 1861), colonel (October 24, 1862), brigadier general of Volunteers (October 9, 1864), and was brevetted major general of Volunteers (March 4, 1865 - July 20, 1867). He was elected as a Republican to the 39th and 40th Congresses (March 4, 1865 - July 1867) when he resigned to become governor of Ohio. He was unsuccessful for election to the 43rd Congress. He was elected President of the United States (March 5, 1877 - March 3, 1881). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=H000393]" Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Fifteenth Amendment)
James R. Hubbell Visualize "(July 13, 1824 -- November 26, 1890) James Randolph Hubbell was a teacher, lawyer, public servant, and American politician. Hubbel was born in Lincoln Township, Delaware County, Ohio. He studied law and was admitted to the bar in 1845. He was a member of the State house of representatives in 1849, 1858, 1859, 1862, 1863, and 1869 serving as speaker in 1863. He was appointed Minister to Portugal by President Johnson but was not confirmed. He was elected as a Republican to the 39th Congress (March 4, 1865 - March 3, 1867) and was not a successful Democrat candidate for election in 1870. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=H000893]" Ohio Delegation (This negotiation)
William Lawrence Visualize "(June 26, 1819 -- May 8, 1899) William Lawrence was a teacher, lawyer, commissioner of bankruptcy, editor, public servant, supreme court reporter, judge, soldier, organized a bank and president of a bank, comptroller, president of an association, and an American politician. Lawrence was born in Mount Pleasant, Ohio. He studied law and was admitted to the bar in 1840. He was a commissioner of bankrupcy for Logan County (1842), prosecuting attorney of Logan County (1845), editor of the Logan Gazette (1845 - 1847) and Western Law Monthly (1859 - 1862), supreme court reporter (1851), judge of the court of common pleas and district court (1857 - 1867) United States Judge of Florida (1863) but declined, organized and was president for the Bellefontaine National Bank (1871), first comptroller of the United States Treasury (1880-1885) and was the president of the National Wool Growers' Association (1891). He served as a member of the State house of representatives in 1846 and in the State senate (1845-1847 and 1854). He also served in the Union Army in 1862 as a colonel of the Eighty-fourth Regiment, Ohio Volunteer Infantry. Lawrence was elected as a Republican to the 39th, 40th, 41st, 43rd, and 44th Congresses (March 4, 1865 - March 3, 1871 and March 4, 1873 - March 3, 1877), was unsuccessful for renomination in 1876 and served as chairman on the Committee on War Claims (43rd Congress). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=L000140]" Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Fifteenth Amendment)
Francis C. Le Blond Visualize (14 February, 1821 -- 9 November, 1902) Le Blond was an American politician and lawyer. Born in Bellville, Ohio, Le Blond studied law and was admitted to the bar in 1844. Le Blond was elected as a Democrat to the Thirty-eighth and Thirty-ninth Congresses. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65)
Tobias A. Plants Visualize "(March 17, 1811 -- June 19, 1887) Tobias Avery Plants was a saddler, teacher, lawyer, publisher of a telegraph, judge, president of a bank, and American politician. Plants was born in Sewickley, Beaver County, Pennsylvania and moved to Steubenville, Ohio. He studied law and was admitted to the bar in 1846. He was the owner and publisher of the Pomeroy Weekly Telegraph in the 1860's, was judge of the court of common pleas in Meigs County 1873-1875), and was president of the First City Bank of Pomeroy (1878 to his death, 1887). He was a member of the state house of representatives (1858 - 1861). Plants was elected as a republican to the 39th and 40th Congresses (March 4, 1865 - March 3, 1869), was not reelected. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=P000376]" Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Fifteenth Amendment)
Robert C. Schenck Visualize (4 October, 1809 -- 23 March, 1890) Schenck was an American soldier, lawyer, and politician. Born in Franklin, Ohio, Schenck studied law and was admitted to the bar in 1827. Schenck was elected as a Whig to the Twenty-eighth and to the three succeeding Congresses. Afterwards, he served as Minister to Brazil. Aafter various positions in military service, Schenck was elected as a Republican to the Thirty-eighth and to the three succeeding Congresses. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Fifteenth Amendment) , Ohio Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65)
Samuel Shellabarger Visualize "(December 10, 1817 -- August 7, 1896) Samuel Shellabarger was a lawyer, minister, public servant, and American politician. Shellabarger was born close to Enon, Clark County, Ohio. He studied law and was admitted to the bar in 1846. He was a member of the State house of representatives (1852 and 1853), Minister to Portugal (April 21, 1869 - December 31, 1869), and was a member of the United States Civil Service Commission (1874 and 1875). He was elected as a Republican to the 37th, 39th, 40th, 42nd Congresses (March 4, 1861 - March 3, 1863 & March 4, 1865 - March 3, 1869 & March 4, 1871 - March 3, 1873), was not elected in the 1862 and 1872, and declined to be elected in 1868. During his time on Congress, he served as chairman on the Committee on Commerce (42nd Congress). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=S000325]" Ohio Delegation (The Road to Civil War) , Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Fifteenth Amendment)
John Sherman Visualize (10 May, 1823 -- 22 October, 1900) Sherman was an American lawyer and politician. Born in Fairfield County, Ohio, Sherman studied law and was admitted to the bar in 1844. Sherman was elected as a Republican to the Thirty-fourth and to the three succeeding Congresses. Immediately afterwards, he was elected as a Republican to the United States Senate in order to fill the vacancy caused by the resignation of Salmon P. Chase. Sherman was reelected once in 1866 and again in 1872. Sherman was appointed Secretary of the Treasury in the Cabinet of President Rutherford Hayes in March 1877. He served in that role until 1881 when he was again elected as a Republican to the United States Senate to fill the vacancy of James A. Garfield, who had been elected President of the United States the year previous. Sherman was reelected in 1886 and additionally in 1892. After serving his terms in the Senate, Sherman was appointed Secretary of State in the Cabinet of President William McKinley. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Ohio Delegation (United States Nineteenth Amendment and Edmunds Tucker Act) , Ohio Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65) , Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (The Road to Civil War) , Ohio Delegation (United States Fifteenth Amendment)
Rufus P. Spalding Visualize (3 May, 1798 -- 29 August, 1886) Spalding was an American lawyer and politician. Born in West Tisbury, Mass., Spalding studied law and was admitted to the bar. In 1821, Spalding moved to Ohio. Spalding was elected as a Republican to the Thirty-eighth, Thirty-ninth, and Fortieth Congresses. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Fifteenth Amendment) , Ohio Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65)
Benjamin Wade Visualize (27 October, 1800 -- 2 March, 1878) Wade was an American lawyer and politician. Born in Hampden County, Mass., Wade moved to Ohio with his family in 1821. Wade studied law and was admitted to the bar in 1828. Wade was elected as a Whig to the United States Senate to fill the vacancy in the term commencing March 4th, 1851 due to a failure of the legislature to elect. Afterwards, Wade was reelected as a Republican in 1856 and 1863. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Ohio Delegation (The Road to Civil War) , Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Fifteenth Amendment) , Ohio Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65)
Martin Welker Visualize "(April 25, 1819 -- March 15, 1902) Martin Welker was a lawyer, clerk, judge, lieutenant governor, soldier, professor, and American politician. Welker studied law and was admitted to the bar in 1840. He was a clerk of common pleas for Holmes County (1846 - 1851), judge of the 6th judicial district of Ohio (1852 - 1857), Judge advocate general of the State of Ohio (1861), and United States Judge for the northern district of Ohio by President Grant. He was lieutenant governor of Ohio (1857 and 1858). He was appointed aide-de-camp, as a colonel, to Governor of Ohio (August 10 ,1861), superintendent of drafting with rank of colonel under Governor Tod (August 15, 1862), assistant adjutant general (1862), and enlisted in the Union Army as a private in Company 1 in the 188th Regiment Ohio Volunteer infantry (February 16, 1865 - September 21, 1865). He was elected as a Republican to the 39th, 40th, and 41st Congresses (March 4, 1865 - March 3, 1871) and was not elected in 1862 and 1870. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=W000270]" Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Fifteenth Amendment)