Indiana Delgation

This is one of the 50 delegations in the convention, accounting for 19 of 713 people who took part.

Members (19):

Name Visualize Details Delegations
Thomas J. Cason Visualize (September 13, 1828 — July 10, 1901) Cason was a teacher, lawyer, and politician. Thomas Jefferson Cason was born in Union County, Indiana. He studied law in Crawfordsville, Indiana and was admitted to the bar in 1850. Cason served as a member of the State House of Representatives from 1861 to 1864 and as a member of the State Senate from 1864 to 1867. He was elected as a Republican to the United States House of Representatives and served from March 4, 1873 to March 3, 1877. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/C000232] Indiana Delgation (This negotiation)
John Coburn Visualize "(October 27, 1825 -- January 28, 1908) John Coburn was a(n) lawyer, judge, public servant, soldier, general, and American politician. Coburn was born in Indianapolis, Indiana. Coburn studied law and was admitted to the bar in 1849. He served on the state house of representatives (1850), judge of the court of common pleas (1859-1861), judge of the 5th judicial circuit of Indiana (October 1865 - July 1866), supreme court justice of the Territory of Montana (Feb 19,1884 -December 1884), and was appointed first secretary of the Territory of Montana (March 1865) but resigned immediately. John also served in the Union Army, became a colonel of the 33rd Regiment of the Indiana Volunteer Infantry (September 16, 1861 - September 20, 1864), and was a brigadier general of the Volunteers (March 13, 1865). Coburn was elected as a Republican to the 40th, 41st, 42nd, 43rd Congress (March 4, 1867 - March 3, 1875) where he served as chairman on the Committee on Public expenditure (41st Congress) and on the Committee on Military Affairs (42nd-43rd Congresses). He as not reelected. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=C000558]" Indiana Delegation (United States Fifteenth Amendment) , Indiana Delgation (This negotiation)
William S. Holman Visualize "(September 6, 1822 -- April 22, 1897) William Steele Holman was a(n) lawyer, judge, public servant, and American politician. Holman was born close to Aurora, Dearborn County, Indiana. He studied law and was admitted to the bar. He served as a judge of the probate court (1843 - 1846), prosecuting attorney (1847 - 1849), judge of the court of common please (1852 - 1856). William also served on the State house of representatives (1851 and 1852) and was a member of the State constitutional convention (1850). Holman was elected as a Democrat to the 36th, 37th, 38th, 40th, 41st, 42nd, 43rd, 44th, 47th, 48th, 49th, 50th, 51st, 52nd, 53rd, and 55th Congresses (March 4, 1859 - March 3, 1865 & March 4, 1867 - March 3, 1877 & March 4, 1881 - March 3, 1895 & March 4, 1897 - his death April 22, 1897). He was not a successful candidate in the 39th, 45th, and 54th Congresses. He served as chairman on the Committee on Appropriations (44th Congress), on the Committee on Public Buildings and Grounds (44th Congress), as chairman on the Committee on Public Lands (50th Congress), on the Committee on Appropriations (52nd Congress), and on the Committee on Indian Affairs (53rd Congress). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=H000732]" Indiana Delegation (United States Fifteenth Amendment) , Indiana Delgation (This negotiation)
Morton C. Hunter Visualize "February 5, 1825 -- October 25th, 1896) Morton Craig Hunter was a(n) lawyer, public servant, soldier, general, operated a quarry, and American politician. Hunter studied law and was admitted to the bar. He was a member of the State house of representatives (1858), served in the Union Army (August 27, 1862), commanded the First Brigade 3rd Division, 14th Army Corps, was a brigadier general of Volunteers, and was honorably discharged (June 24, 1865). Morton was elected as a Republican to the 40th, 43rd, 44th, and 45th Congresses (March 4, 1867, - March 3, 1869 & March 4, 1873 - March 3, 1879) [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=H000985]" Indiana Delegation (United States Fifteenth Amendment) , Indiana Delgation (This negotiation)
George W. Julian Visualize (5 May, 1817 -- 7 July, 1899) Julian was an American lawyer and politician. Julian was born in Centerville, Wayne County, Ind. and was admitted to the bar in 1840. Julian was a member of the State house of representatives in 1845. Julian was elected as a Free-Soiler to the Thirty-first Congress. Later, Julian was elected as a Republican to the Thirty-seventh and to the four succeeding Congresses. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Indiana Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65) , Indiana Delegation (United States Fifteenth Amendment) , Indiana Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Indiana Delgation (This negotiation) , Indiana Delegation (The Road to Civil War)
Michael C. Kerr Visualize "(March 15, 1827 -- August 19, 1876) Michael Crawford Kerr was a lawyer, reporter, and American politician. He was born in Titusville, Crawford County, Pennsylvania and moved to practice law in New Albany, Indiana in 1852. He studied law and was admitted to the bar in 1852. He was a city attorney for New Albany (1854) and prosecuting attorney of Floyd Country in 1855. Kerr was also a reporter of the supreme court of Indiana from 1862 to 1865. He served as a member of the State house of representatives in 1856 and 1857. Kerr was elected as a Democrat to the 39th,40th, 41st, and 42nd Congressed from March 4, 1865 to March 3, 1873. He was not reelected in 1872 for the 43rd Congress. Kerr was elected to the 44th Congress from March 4, 1875 to his death, where he served as the Speaker of the House of Representatives. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=K000143]" Indiana Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Indiana Delegation (United States Fifteenth Amendment) , Indiana Delgation (This negotiation)
Mahlon D. Manson Visualize (February 20, 1820 — February 4, 1895) Manson was a medical doctor, businessman, and politician. Mahlon Manson was born in Piqua, Ohio and moved to Montgomery County, Indiana later in life. He attended Ohio Medical College at Cincinnati and studied medicine. After serving in the Mexican War, Manson served as a member of the State House of Representatives (1851-1852). He was elected as a Democrat to the United States House of Representatives for the Forty-Second Congress, from March 4, 1871 to March 3, 1873. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/M000114] Indiana Delgation (This negotiation)
Oliver P. Morton Visualize "(August 4, 1823 - November 1, 1877) Oliver Hazard Perry Throck Morton was a(n) hatter, lawyer, Governor, member of a commission, judge, and American politician. Morton was born in Salisbury, Wayne County, Indiana. He studied law and was admitted to the bar in 1847. Morton was elected judge of the 6th judicial circuit of Indiana (1852), unsuccessful Republican candidate for governor (1856), lieutenant governor (1860), became governor when former governor was elected to the senate (1861), and was elected governor (1864). Oliver was also appointed a member of the Electoral Commission of 1877 to decide the contests in various states in the presidential election of 1876. Morton was elected as a Republican to the United States Senate in 1867 and 1873 (March 4, 1867 - his death November 1, 1877). While on the Senate, he served as the chairman on the Committee on Manufactures (41st Congress), on Committee on Agriculture (42nd Congress), And on Committee on privileges and Elections (42nd - 45th Congresses). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=M001020]" Indiana Delegation (United States Fifteenth Amendment) , Indiana Delgation (This negotiation)
William E. Niblack Visualize (May 19, 1822 -- May 7, 1893) William Ellis Niblack was a lawyer, surveyor, judge, and American politician. Niblack was born in Dubois County, Indiana. He studied law and was admitted to the bar in 1843. He was the surveyor of Dubois County. He served as a member of the state house of representatives in 1849, 1850, 1862, and 1863. and was also a member of the state senate from 1850 - 1853. He was a judge for the circuit court of the third judicial district (January 1854 - October 1859) when he resigned. William served as a delegate to the Democratic National Conventions in 1864, 1868, and 1876. He was also a judge of the supreme court of Indiana from 1877 to 1889. He was elected as a Democrat to the 39th Congress to fill a vacancy caused by the death of James Lockhart. He was re-elected to the 36th Congress (December 7, 1857 - March 3, 1861). Niblack was not reelected in 1860. He was elected as a Democrat to the 39th, 40th, 41st, 42nd, and 43rd Congresses (March 4, 1865 - March 3, 1875) and was not reelected in 1874. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Indiana Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Indiana Delegation (United States Fifteenth Amendment) , Indiana Delegation (The Road to Civil War) , Indiana Delgation (This negotiation)
Godlove S. Orth Visualize (22 April, 1817 -- 16 December, 1882) Orth was an American lawyer and politician. Orth was born in Lebanon, Pa.. Orth was admitted to the bar in 1839 and began practice in LaFayette, Indiana. Orth was a member of the State senate from 1843 to 1848, serving one year as president. Orth was elected as a Republican to the Thirty-eighth and to the three succeeding Congresses and later was elected as a Republican to the Forty-sixth and Forty-seventh Congresses. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Indiana Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65) , Indiana Delegation (United States Fifteenth Amendment) , Indiana Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Indiana Delgation (This negotiation)
Jasper Packard Visualize (February 1, 1832 — December 13, 1899) Packard was a teacher, lawyer, businessman, and politician. Jasper Packard was born in Ohio and moved to Indiana in 1835 with his parents. He graduated from the University of Michigan at Ann Arbor in 1855 and was admitted to the bar in 1861. Packard enlisted in the Union Army during the Civil War and served as a private, first lieutenant, captain, and lieutenant colonel. After the war, he was elected as a Republican to the United States House of Representatives and served during the Forty-First, Forty-Second, and Forty-Third Congresses from March 4, 1869 to March 3, 1875. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/P000004] Indiana Delgation (This negotiation)
Daniel D. Pratt Visualize (October 26, 1813 — June 17, 1877) Pratt was a teacher, lawyer, and politician. Daniel Darwin Pratt was born in Palermo, Maine and moved to New York with his parents. After graduating from Hamilton College in New York, Pratt moved to Indiana in 1832 where he taught school and worked in the office of the Indiana Secretary of State. He studied law and was admitted to the bar in 1836. Pratt served in the State House of Representatives from 1851 to 1853. In 1868, he was elected as a Republican to the Forty-First Congress but resigned on January 27, 1869, having been elected as a Senator. He served in the Senate from March 4, 1869 to March 3, 1875. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/P000497] Indiana Delgation (This negotiation)
Henry B. Sayler Visualize (March 31, 1836 — June 18, 1900) Sayler was a lieutenant, captain, major, lawyer, and politician. Henry Benton Sayler was born in Montgomery County, Ohio and moved to Indiana after the Civil War. He studied law and was admitted to the bar in 1856 and practiced law in Preble County, Ohio. During the Civil War he served in the Union Army as a lieutenant, captain, and major. Sayler was elected as a Republican to the United States House of Representatives and served during the Forty-Third Congress from March 4, 1873 to March 3, 1875. After serving in Congress, he returned to Indiana and acted as a judge of the Twenty-Eighth Judicial Circuit Court of Indiana. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/S000100] Indiana Delgation (This negotiation)
John P. C. Shanks Visualize "'(June 17, 1826 -- January 23, 1901) John Peter Cleaver Shanks was a(n) lawyer, public servant, soldier, and American politician. Shanks was born in Martinsburg, Virginia and moved to Portland, Indiana in 1849. He studied law and was admitted to the bar in 1848. John served as a prosecuting attorney of Jay County (1850 & 1851) and member of the State house of representatives (1855 & 1879). John also served in the Union Army as a colonel and aide to camp. He was elected as a Republican to the 37th, 40th, 41st, 42nd, and 43rd Congresses (March 4, 1861 - March 3, 1863 & March 4, 1867 - March 3, 1875) and was reelected in the 38th and 44th Congresses. During his time in Congress, he served as chairman on the Committee on Militia (41st Congress) and on the Committee on Indian Affairs (42nd Congress). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=S000284]" Indiana Delegation (United States Fifteenth Amendment) , Indiana Delgation (This negotiation) , Indiana Delegation (The Road to Civil War)
James N. Tyner Visualize (January 17, 1826 — December 5, 1904) Tyner was a businessman, lawyer, and public servant. James Noble Tyner was born in Brookville, Indiana and graduated from Brookville Academy in 1844. After spending a decade in business, Tyner studied law and was admitted to the bar in 1857. He served as the Secretary of the State Senate from 1857 to 1861 and special agent of the Post Office Department from 1861 to 1866. Tyner was elected as a Republican to the United States House of Representatives to fill the vacancy occasioned by the resignation of Daniel D. Pratt. He served from March 4, 1869 to March 3, 1875. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/T000452] Indiana Delgation (This negotiation)
Daniel W. Voorhees Visualize (26 September, 1827 -- 10 April, 1897) Voorhees was an American lawyer and politician. Born in Liberty Township, Butler County, Ohio, Voorhees moved with his parents to Indiana. Voorhees was admitted to the bar in 1851 and commenced practice in Covington, Indiana. Voorhees was elected as a Democrat to the Thirty-seventh and Thirty-eighth Congresses, presented credentials as a Member-elect to the Thirty-ninth Congress, and served from March 4, 1865 to February 23, 1866, when he was succeeded by Henry D. Washburn, who contested the election. Voorhees was elected to the Forty-first and Forty-second Congresses serving from March 4, 1869 to March 3, 1873. Voorhees was then appointed as a Democrat to the United States Senate to fill the vacancy brought by the death of Oliver H. P. T. Morton. Voorhees was reelected in 1885 and again in 1891. Voorhees served from November 6, 1877 to March 3, 1897. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Indiana Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65) , Indiana Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Indiana Delgation (This negotiation) , Indiana Delegation (The Road to Civil War)
William Williams (IN) Visualize "(May 11, 1821 -- April 22, 1896) William Williams was a(n) lawyer, treasurer, managed a bank, director of a railroad, director of a prison, soldier, Charge d'Affaires, and American politician. He was born in Carlisle, Cumberland County, Pennsylvania and moved to Warsaw, Kosciusko County, Indiana. Williams studied law and was admitted to the bar in 1845. He was treasurer of Kosciusko County (1852), unsuccessful candidate for lieutenant governor (1853), director of Michigan City prison (1859-1862), and was appointed as Charge d'Affaires by president Arthur to Paraguay and Uruguay (April 12, 1882 - February 14, 1885). He served in the Union Army as commandant of Camp Allen in Fort Wayne, Indiana (1862) and was paymaster of Volunteers until the close of the war. William was elected as a Republican to the 40th, 41st, 42nd, and 43rd Congresses (March 4, 1867 - March 3, 1875) and was not reelected in 1874. During his time on Congress he served as chairman on the Committee on expenditures in the Department of War (40th - 43rd Congresses). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=W000545]" Indiana Delegation (United States Fifteenth Amendment) , Indiana Delgation (This negotiation)
Jeremiah M. Wilson Visualize (November 25, 1828 — September 24, 1901) Wilson was a lawyer, judge, and politician. Jeremiah Wilson was born in Warren County, Ohio and moved to Indiana after studying law and being admitted to the bar. While in Indiana, Wilson was a judge of the Court of Common Pleas (1860-1865), elected judge of the circuit court (1865-1870). He was elected as a Republican to the United States House of Representatives and served from March 4, 1871 to March 3, 1875. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/W000596] Indiana Delgation (This negotiation)
Simeon K. Wolfe Visualize (February 14, 1824 — November 18, 1888) Wolfe was an American politician, lawyer, publisher, and judge. Simeon Kalfius Wolfe was born in Georgetown, Indiana. He graduated from the University of Indiana at Bloomington in 1850 and was admitted to the bar in 1851. Wolfe practiced law in Harrison County, Indiana and also acted as editor and publisher for the Corydon Democrat from 1857 to 1865. He served as a member of the State Senate (1860-1864) and as a delegate to the Democratic National Conventions at Charleston and Baltimore (1860). Wolfe was elected as a Democrat to the United States House of Representatives and served during the Forty-Third Congress from March 4, 1873 to March 3, 1875. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/W000677] Indiana Delgation (This negotiation)