Maine Delegation

This is one of the 50 delegations in the convention, accounting for 11 of 713 people who took part.

Members (11):

Name Visualize Details Delegations
James G. Blaine Visualize (31 January, 1830 -- 27 January, 1893) Blaine was an American lawyer and politician. Born in West Brownsville, Washington County, Pa., Blaine studied law in Pennsylvania and moved to Maine in 1854. Blaine was a member of the State house of representatives from 1859 to 1862. Blaine was elected as a Republican to the Thirty-eighth and to the six succeeding Congresses and served from March 4, 1863 to July 10, 1876 and was elected as a Republican to the United States Senate to fill the vacancy caused by the resignation of Lot M. Morrill, serving from July 10th, 1876 to March 5th, 1881. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Maine Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65) , Maine Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Maine Delegation (United States Fifteenth Amendment) , Maine Delegation (This negotiation)
John H. Burleigh Visualize (October 9, 1822 — December 5, 1877) Burleigh was a sailor, businessman, and politician. John Burleigh was born in York County, Maine. As a teenager, Burleigh became a sailor and eventually a commander for foreign voyages between 1846 and 1853. He returned to Maine in 1853 and worked in wool manufacturing and banking. He served as a member of the State House of Representatives (1862, 1864, 1866, 1872) and as a delegate to the Republican National Convention (1864). Burleigh was elected as a Republican to the United States House of Representatives from March 4, 1873 to March 3, 1877. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/B001107] Maine Delegation (This negotiation)
William P. Fessenden Visualize (16 October, 1806 -- 8 September, 1869) Fessenden was an American lawyer and politician. Born in Boscawen, Merrimack County, N.H., Fessenden moved to Maine and studied law. After admittance to the bar in 1827, Fessenden was a member of the State house of representatives in 1832 and 1840. Fessenden was elected as a Whig to the Twenty-seventh Congress and later was elected as a Whig to the United States Senate to fill the vacancy in the term beginning March 4, 1853, caused by the failure of the legislature to elect. He was reelected in 1859 as a Republican, serving from February 10, 1854 to July 1, 1864. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Maine Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65) , Maine Delegation (The Road to Civil War) , Maine Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Maine Delegation (United States Fifteenth Amendment) , Maine Delegation (This negotiation)
William P. Frye Visualize (September 2, 1830 — August 8, 1911) Frye was an American politician and lawyer. William Frye was born in Maine, where he graduated from Bowdoin College, studied law, and was admitted to the bar in 1853. He served as a member of the State House of Representatives from 1861 to 1862, and in 1867. Frye also served as Mayor of Lewiston, Maine from 1866 to 1867, and as Attorney General of the State of Maine, from 1867 to 1869. He was elected as a Republican to the United States House of Representatives and served in the House from March 4, 1871 to March 17, 1881, when he resigned, having been elected as a Senator. He served in the Senate from March 18, 1881 until his death in 1911. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/F000398] Maine Delegation (This negotiation)
Eugene Hale Visualize (June 9, 1836 — October 27, 1918) Hale was an American politician and lawyer. Eugene Hale was born in Oxford County, Maine, where he received an education at Hebron Academy. Later, he studied law and was admitted to the bar, and practiced law in Ellsworth, Maine. Hale served as a member of the State House of Representatives from 1867 to 1868, and 1879 to 1880. He declined Cabinet appointments from Presidents Ulysses S. Grant and Rutherford B. Hayes. Hale was elected as a Republican to the United States Senate and served from March 4, 1881 to March 3, 1911. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/H000029] Maine Delegation (This negotiation)
Hannibal Hamlin Visualize (August 27, 1809 — July 4, 1891) Hamlin was a farmer, surveyor, compositor, teacher, lawyer, and politician. Hannibal Hamlin was born in Oxford County, Maine, where he completed his education at Hebron Academy and worked on his family farm. Hamlin was admitted to the bar in 1833 and practiced law in Penobscot County, Maine until 1848. He served as a member of the State House of Representatives from 1836 to 1841, and in 1847. He was elected as a Democrat to the United States Senate and served from March 4, 1843 to March 3, 1847. He was again elected to the United States Senate, by the anti-slavery wing of the Democratic Party, and served again from June 1848 to January 7, 1857. His third time elected as Senator, he was elected as a Republican and served from March 4, 1857 to January 17, 1861, when he resigned because he was elected as Vice President of the United States. Hamlin’s Vice Presidency lasted from 1861 to 1865. After he served as Vice President, Hamlin was once again elected to the Senate and served from March 4, 1869 to March 3, 1881. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/H000121] Maine Delegation (This negotiation)
Samuel Hersey Visualize (April 12, 1812 — February 3, 1875) Hersey was a teacher, businessman, and politician. Samuel Hersey was born in Oxford County, Maine, and graduated from Hebron Academy in 1831. Hersey served as a member of the State House of Representatives in 1842, 1857, and 1865, and as a member of the State Senate from 1868 to 1869. Additionally, he served on the State Executive Council (1852-1854), and as a delegate to the Republican National Convention (1860). Hersey was elected as a Republican to the United States House of Representatives and served from March 4, 1873 until his death on February 3, 1875. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/H000545] Maine Delegation (This negotiation)
John Lynch Visualize "(February 18, 1825 - July 21, 1892) John Lynch was a merchant, manager, manufacturer and American politician. Lynch was born in Portland, Maine. He was the manager of the Portland Daily Press (1862) and established the Washington Daily Union in 1877. He served as a member of the State house of representatives from 1862 to 1864. Lynch was elected as a Republican to the 39th, 40th, 41st, and 42nd Congresses (March 4, 1865 - March 3, 1873), where he served as Chairman for the Committee on Expenditures in the Department of the Navy (41st Congress) and on the Committee on Expenditures in the Department of the Treasury (42nd congress). [Source: 'Biographical Directory of the Unites States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=L000531]" Maine Delegation (This negotiation) , Maine Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Maine Delegation (United States Fifteenth Amendment)
Lot M. Morrill Visualize (3 May, 1813 -- 10 January, 1883) Morrill was an American lawyer and politician. Born in Belgrade, Maine, Morrill studied law and was admitted to the bar in 1839. In 1854, Morrill was a member of the State house of representatives and was a member of the State senate in 1856. From 1858 to 1860 Morrill was Governor of Maine, and in 1861 Morrill was elected as a Republican to the United States Senate to fill the vacancy caused by the resignation of Hannibal Hamlin. Morrill was reelected in 1863 serving from January 17th, 1861 to March 3rd, 1869. Afterwards in 1869, Morrill was elected to the United States Senate to fill the vacancy caused by the death of William Pitt Fessenden; he was reelected in 1871 and served from October 30th, 1869 until his resignation on July 7th, 1876. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Maine Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65) , Maine Delegation (The Road to Civil War) , Maine Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Maine Delegation (United States Fifteenth Amendment) , Maine Delegation (This negotiation)
Samuel P. Morrill Visualize (February 11, 1816 — August 4, 1892) Morrill was a theologian, minister, and politician. Samuel Morrill was born in Franklin County, Maine and attended school at Farmington Academy where he studied theology. He was ordained a minister and served in pastorates from 1848 to 1853. Morrill served as the Register of Deeds for Franklin County, Maine from 1857 to 1867. He was elected as a Republican to the United States House of Representatives and served from March 4, 1869 to March 3, 1871. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/M000971] Maine Delegation (This negotiation)
John A. Peters Visualize "(October 9, 1822 -- April 2, 1904) John Andrew Peters was a(n) lawyer, public servant, judge, and American politician. He was born in Ellsworth, Hancock County, Maine. John studied law and was admitted to the bar in 1844. He was a member of the State senate (1862 and 1863), member of the State house of representatives (1864), attorney general of the State (1864 - 1866), judge of the supreme judicial court of Maine (1873-1883), and served as Chief Justice (1883 - January 1, 1900). Peters was elected as a Republican to the 40th, 41st, and 42nd Congresses (March 4, 1867 - March 3, 1873) and declined run in 1872. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=P000252]" Maine Delegation (This negotiation) , Maine Delegation (United States Fifteenth Amendment)