Reverdy Johnson

Quill platform ID: p4371.

(21 May, 1796 -- 10 February, 1876) Johnson was an American lawyer and politician. Born in Annapolis, Md., Johnson studied law and was admitted to the bar in 1815. While practicing in Baltimore, Johnson was a member of the State senate from 1821 to 1829. Johnson was elected to the United States Senate as a Whig and served from March 4th, 1845 to March 7th, 1849 when he accepted an appointment as Attorney General. Afterwards, Johnson was elected as a Democrat to the United States Senate and served from March 4th, 1863 to July 10th, 1868. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp]

Member of Maryland Delegation—United States Fifteenth Amendment, Maryland Delegation—United States Thirteenth Amendment 1863-65, Maryland Delegation—United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866.

Resources (0):

Resource Collections (0):

None

Resource Items (0):

None