Cadwalader C. Washburn

Quill platform ID: p11295.

"(April 22, 1818 -- May 15, 1882) Cadwalader Colden Washburn was a(n) teacher, employed in a geological survey, surveyor, lawyer, public servant, soldier, manufacturer of flower and wood, and American politician. He was born in Livermore, Androscoggin County, Maine and moved to Iowa, and then Wisconsin. Cadwalader studied law and was admitted to the bar in 1842. He was employed in a geological survey of Iowa, elected surveyor of Rock Island County, Illinois, founder of the Mineral Point Bank (1852), governor of Wisconsin (1872-1874) and delegate to the peace convention in Washington D.C. (1861) to prevent the Civil War. Washburn served in the Union Army as a colonel of the 2nd Regiment in the Wisconsin Volunteer Cavalry (February 6, 1862), brevetted brigadier general of Volunteers (July 16, 1862), major general (November 29,1862), and resigned May 25, 1865. Cadwalader was elected as a Republican to the 34th, 35th, 36th, 40th, and 41st Congresses (March 4, 1855 - March 3, 1861 & (March 4, 1867 - March 3, 1871) and was not elected in 1860 or in 1870. During his time on Congress, he served as chairman on the Committee on Private Land Claims (36th Congress) and chairman on the Committee on Expenditures on Public Buildings (40th congress). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=W000170]"

Member of Wisconsin Delegation—The Road to Civil War, Wisconsin Delegation—United States Fifteenth Amendment.

Resources (0):

Resource Collections (0):

None

Resource Items (0):

None